۱۳۸۵ شهریور ۱۰, جمعه

گریندهاوس : پروژه جدید تارانتینو و رودریگوئز


بچه نابغه هالیود به همراه رفیق گاوچرانش یک فیلم مشترک خواهند ساخت . یک بی مووی که ادای دینی‌ست به ژانر محبوب ‌شان . برخی هنوز معتقدند همکاری تارانتینو و رودریگوئز به « لحاظ حرفه‌ای» بیشتر به نفع رودریگوئز است تا رفیق نابغه‌اش . بلاخره تارانتینو کلی افتخار و مدال و جایزه و نبوغ دارد ، در حالی که کارنامه رودریگوئز چندان پُرستاره نیست. اما در مصاحبه‌ای که خواهید خواند ،آنها از سالهای آشنایی‌شان ، فیلم‌دیدن‌های مشترکشان و رفاقت ارزشمندشان صحبت می‌کنند.


و می‌فهمیم که آنها برای رفاقت و احترام متقابل، برای « لحاظ حرفه‌ای » تره هم خورد نمی‌کنند .


آنچه در این پست و پست بعدی( گفتگو) خواهید خواند ترجمه همسرم مهرناز مصباح است.

زنده‌باد بی‌مووی!کوئنتین‌تارانتینو و رابرت‌رودریگوئز فرزندان طلایی میراماکس‌ برای یک کمپانی جدید، مشترکاً فیلمی می‌سازند .تارانتینو و رودریگوئز هر یک فیلمی شصت دقیقه‌ای را نوشته و کارگردانی می‌کنند که هر دو فیلم، تحت نام کلی« گریندهاوس» اکران خواهد شد .زمان اکران نیز آوریل ۲۰۰۷ (فروردین ۸۶) خواهد بود .فیلم ‌رودریگوئز در این مجموعه« وحشت سیاره» نام دارد و فیلم‌ای با سوژه زامبی‌هاست . بخش دیگر« گریندهاوس» ،« برهان مرگ» ساخته و نوشته تارانتینو‌ست . ‌رودریگوئز ساخت« وحشت سیاره» را از مارس ۲۰۰۶ در اوستین تگزاس آغاز کرد و فیلمبرداری آن به تازگی به پایان رسیده است و تارانتینو نیز فیلمش را از ماه جاری در منطقه دیگری از تگزاس کلید خواهد زد . کرت راسل بازیگر اول فیلم« برهان مرگ» است و فردی رودریگوئز بازیگراصلی «وحشت سیاره» ؛در فیلم رودروئیگز، تارانتینو نیز بازی می‌کند .


رودریگوئز اعتراف کرده که موسیقی فیلمش را از آثار جان‌کارپنتر الهام گرفته است .او گفته هنگام فیلمبرداری وحشت سیاره همیشه موسیقی کارپنتر سرلوکیشن پخش می‌شد.


هنگام اکران و در بین این دو قسمت، پیش‌پرده برخی فیلمهای درجه دو نمایش داده می‌شود، که ادای احترامی‌ست به فیلمسازان دوره گریند هاوس .در ضمن این فیلم، قسمت اول از مجموعه فیلمهایی‌ست که این دو قرار است برای کمپانی ‌وینستین بسازند.


برادران وینستین درباره این پروژه گفته‌اند : هیچ چیز برای ما هیجان انگیز‌تر از تماشای فیلمی که توسط دو پدرخوانده کمپانی‌مان ساخته می‌شود نیست.گریندهاوس چیست؟در فرهنگ پالپ امریکایی ، گریند هاوس به سالن‌هایی اطلاق می‌شد که فیلم‌های بنجل نمایش می‌دادند. فیلم‌های درجه دو و کم‌هزینه‌ای که به نمایش افراطی خشونت یا مسایل جنسی می‌پرداختند. گریندهاوس‌ها در اوایل دهه نود و با ظهور ویدئوهای خانگی محو شدند.طی سالهای زیادی بازار معمول این نوع سینما با آثار ارزان ژاپنی و چینی ( فیلم‌های کونگ‌فویی یا سامورایی) گرم بود .


ژانرفیلم‌های بنجل (B movie ) در عین حال که با اهداف صرفاً تجاری پا گرفت ومحصولاتش خود را ملزم به رعایت قواعد معمول هنری نمی‌دانستند اما به تدریج و با ظهور پست‌مدرن‌ها، زیبایی‌شناسی خاص خودش را پدید آورد و معانی منفی نامش از بین رفت . چنانکه برخی کارگردانان برای خلق فضاهای نامتعارف یا مضامین تابوشکن ساختار فیلم بنجل را برای آثارشان برمی‌گزیدند. فیلم« بیل را بکش» تارانتینو در زمره نسل جدید ژانر فیلم بنجل طبقه بندی می‌شود .


از مهم‌ترین زیر شاخه‌های نوع گریندهاوس می‌توان به اینها اشاره کرد :


گریندهاوس‌های کلاسیک ، سیاه ، اروتیک ، شوک‌آور ، خون‌آشامی ، زامبی و آدم‌خواری .


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر