۱۳۸۵ شهریور ۲۳, پنجشنبه

دکتر ساعدی و اجنۀ امیلی


فیلم جن گیری امیلی‌رز را دیده‌اید؟


دختری بعد از سر گذراندن تجربه‌ای مشکوک به جن زدگی مرده و حالا جامعه، کشیشی را به دادگاه می‌کشاند که مراسم جن گیری را روی امیلی اجرا کرده است.دادستان با کمک شواهد پزشکی سعی دارد ثابت کند امیلی به جنون مبتلا بوده وکشیش بخاطر جلوگیری از مصرف دارو باعث مرگش شده ..وکیل کشیش گیج و ویج مانده نه جرأت دارد دریک دادگاه متمدن امکان حلول شیاطین در بدن را مطرح کند نه مدرک دندان گیری دارد .کتابهایی به دستش می رسد از یک پزشک مردم‌شناس که مراسم معتبری از جن گیری درجهان سوم را تأیید می کند .


..خب همین جا صبر کنید .. کتابی با این مشخصات می‌شناسیم : کتاب « اهل هوا »ی دکتر غلامحسین ساعدی درباره مراسم زار و جن گیری در جنوب ایران . همان لحظه با خودتان فکر


می کنید :چه جالب می‌بود اگر اشاره شان به دکتر ساعدی و کتابش باشد.وکیل ، مؤلف آن کتابها را پیدا می کند ، از او کمک می خواهد و قرارمی شود در دادگاه حاضر شود . حالا بازیگر طرف کیست ؟


شهره آغداشلو .


یک انتخاب هوشمندانه که هم اشارات فرامتن دارد و نشان می دهد به احتمال زیاد نویسندگان با کتاب دکتر ساعدی آشنا بوده اند وهم یکی از به یادماندنی‌ترین بازی‌های آغداشلو را رقم می زند .


شهره آغداشلو در این نقش کوتاه، خونسرد و لبخند به لب روی صندلی شهود می نشیند، با زیرکی کنایه های خشم آلود دادستان را مهار می کند و با آن صدای خش‌دار مرعوب کننده خیلی دقیق از تجربیات متافیزیکی می گوید و درِ جهان‌‌های دیگری را بر جمعیت علم زده می گشاید.


سینمای هالیوود عادت ‌ندارد دانش وجهان بینی شهروندان امریکایی را در برابر سایر اقوام زیر سئوال ببرد و باز حضور یک ایرانی در نقش آن کارکتر چالش برانگیز ،بامزه و جالب توجه است.بعد از تحریر:قابل توجه عوامل سینما و ماوراء؛ فیلم جن گیری امیلی‌رز نتیجه گیری مذهبی آشکاری دارد . در لباس پوشیدن هم خیلی شئونات ما رارعایت کرده اند ...از فیلم حلقه و یک دوجین فیلم وحشت دیگری که سیما نمایش داده ترسناک تر نیست. اگر با آغداشلو‌اش کنار می‌آیید، جان می دهد برای دوبله و پخش.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر