۱۳۸۵ دی ۱۱, دوشنبه

قلم‌، ‌سوزن ، ویولن (درباره پل کلی)

.. وباز این شما و این نوشته مهرناز مصباح در سومین گالری مردم و جامعه ( همجنان پیشنهاد می کنم برای خواندن توضیحات تکمیلی موس را روی تصاویر نگه دارید) :

گربه و پرنده (1928) رنگ روغن و مرکب روی بوم. در این تصویر پرنده نه جلو پیشانی گربه بلکه در داخل آن پرواز می کند به عبارت دیگر پرنده در ذهن گربه است. کلی با نمای نزدیکی که از کله گربه کشیده بر این نکته تاکید کرده و با تمرکز بر فکر فانتزی میل و گرسنگی ذهن به قول خودش مناظر پنهان را آشکار ساخته است کاری که درجایگاه یک هنرمند همیشه آن را هدف خود دانسته است.

پل‌کلی روز 18 دسامبر 1879 در سوئیس متولد شد .
می‌گویند عامل اصلی هنرمند شدنش ، مادربزرگ مادری سوئیسی‌اش بود که هنگام 4،3 سالگی پل مداد رنگی و کاغذ به او می‌داد و وی را به کشیدن نقاشی تشویق می‌کرد.پل بعدها آغاز سفر هنری‌اش را همان سالها دانست و برخی از نقاشی‌هایی را که در آن دوره کشیده بود جز آثار هنری‌اش می‌دانست.
علاقه‌اش بیشتر به کشیدن مناظر دوروبر بود  ووقتی پدرش به شهرهای مختلف سوئیس سفر می‌کرد ،‌پل نیز همراه وی می‌رفت و به نقاشی می‌پرداخت .مواقعی که نقاشی نمی‌کشید ، کارش نواختن ویولن و نوشتن شعر بود .
در امتحانات پایانی مدرسه‌اش در 1898 فرار کرد ؛ بعدها در خاطراتش نوشت : « از این که مدرسه را در سال آخر ترک کرده بودم بسیار خوشحال بودم ،‌تنها عیب کار  مخالفت  پدر و مادرم بود . احساس یک شهید را داشتم . فقط دوست داشتم کاری که اجازه ندارم انجام دهم.»

رو� نامه (1937) رنگ روی روزنامه

پدر و مادرش دوست داشتند ، پل وارد حوزه موسیقی شود اما او برنامه‌های دیگری داشت. دو ماه پس از ترک مدرسه ،‌خانه را نیز ترک گفت و به مونیخ آلمان رفت تا در یک مدرسه خصوصی هنر طراحی بخواند .4 سال ر ادور از خانه سپری کرد و مطالعات آکادمیک هنری‌اش را به پایان رساند .در 1902 به برن و خانه پدری بازگشت و با اجرا در کنسرت‌ها و نوشتن یادداشت‌های تئاتری روزگار می‌گذراند. ضمن این‌که همچنان به صورت خودآموز به یادگیری طراحی ادامه می‌داد.
طی سالهای 1903 تا 1905 دو جهش هنری بزرگ در فعالیت‌های وی رخ داد . پل تجربه حکاکی را آغاز کرد که منجر به خلق 11 اثر در این زمینه شد.وی همچنین به تجربه نقاشی با سوزن  روی شیشه‌های تیره  پرداخت و حدود 60 اثر را نیز با این شیوه خلق کرد.

پادو(شاگرد) (1934) آبرنگ گواش ومداد روی کاغذ نقاب ترس(1932) رنگ روغن روی کرباس.این اثر از تندیس "زونی" خدای جنگ الهام گرفته شده است. کلی این تندیس را در موزه قوم شناسی دید و بر اساس آن تابلو مذکور را در شب به قدرت رسیدن هیتلردر آلمان و یک سال پس از اینکه باهوس را به قصد تدریس در آکادمی دوسلدورف ترک کرده بود کشید. دو جفت پای این چهره نشانگر این است که شاید دو چهره در پس این نقاب کارناوالی نهفته باشد ترکیبی که به این جمله استعاری کلی ربط دارد" نقاب نمایانگر هنر است و در پس آن انسان پنهان می شود."

وی در 1906 برای دومین بار به طور جدی سویس را ترک گفت تا با لیلی استامف، پیانیست آلمانی ازدواج کند. ازدواج و اقامت او در آلمان باعث شد ، دولت سویس حق اقامت او را در این کشور لغو کند،‌هر چند او گه‌گاه به خانه پدری سر می‌زد.
سرنوشت پل با ظهور سوسیالیسم ملی در آلمان تغیر کرد . وی که تاآن زمان به عنوان هنرمندی مشهور تثبیت شده بود و با فروش آثار و تدریس در جایگاه استاد هنر درآمد خوبی داشت، با امدن نازی‌ها کاسه‌کوزه‌اش به هم ریخت و تمامی آثارش از گالری‌های ملی آلمان جمع شد . پس به ناچار همراه خانواده‌اش به برن بازگشت.

پل در سالهای پایانی‌زندگی‌اش به بیماری‌های متعددی مبتلا شد ،‌کم وزنی ، سختی پوست و مشکل در بلع غذا از جمله آنها بود . اما پزشکان قادر به تشخیص بیماری او نشدند و بلاخره پل کلی روز 29 ژوئن 1940 در کلینیکی در جنوب سویس درگذشت. او که مدتها برای کسب حق اقامت در سویس تلاش کرده بود ،‌6 روز پس از مرگش این حق را دریافت کرد!

۸ نظر:

 1. Public Invitation from "Committee Of Blogging Rights Advocates (COBRA)"

  فراخوان عمومی کمیته مدافعان حقوق وبلاگ نویسان (کبرا)

  http://COBRAweblog.blogspot.com

  Please check it out and if you liked our idea, join us.
  لطفاً صفحه ما را ببینید و چنانچه ایده ما را پسندیدید، به ما بپیوندید.

  پاسخحذف
 2. با راهنمایی فواد قورباغه باز آمدم اینجا و کلی از راهنمایی هایی که به خانم چاقه کرده بودید استفاده کردم.
  مرسی!
  راستی... من هم این فرنی و زویی را قفط به خاطر همین تصویر خام چاقه دوست دارم. خیلی، خیلی!

  پاسخحذف
 3. به گیوتین: "موی سیاه ..ناخن بلند.. واه واه واه"!

  به سرزمین رویایی: منتظرم

  به شازده : شما لطف داری ...مشکلی نیست ( که آسان نشود!)

  به فرهاد یلدا : آقا ما اختیار مطالب چاپ شده خودمان را هم نداریم؟ ( ..حق التحریر این مطلب را از شما گرفته بودیم؟!)

  پاسخحذف
 4. چند جا این مطلب رو خرج می کنید؟

  پاسخحذف
 5. سلام. مرسی از تبریکت.
  خیلی وقت ندارم که از همه ی اون راهنماییات استفاده کنم. به مرور اینکارو دارم می کنم.
  خیلی دوست دارم که بنر بالای صفحه ام رو هم تغییر بدم. اما از اون سایکو (؟) خوشم نیومد. کمک کن.!!!
  بعدشم، چرا کمتر پست می ذاری. نکنه تو خونه داری اذیت می شی. کمکی چیزی...؟ ما در خدمتیما.

  پاسخحذف
 6. سروش جان این لینک را حتما ببین . جایزه گرفته ای http://ghur.blogspot.com

  پاسخحذف
 7. چه شخصیت جالبی. حتی اسمشم نشنیده بودم. هم‌چنان به اصرارت ادامه بده لطفاً. (استغفرالله! ای کاش این همه مدت با موی جوگندمی و سبیل دولت‌آبادی تصورت نکرده بودم. اون‌وقت این‌طوری خطاب کردنت خیلی ساده‌تر میشد.)

  پاسخحذف