۱۳۸۶ فروردین ۱۹, یکشنبه

خوشبختی

12 ، 13 ساله بودم که نیستانی‌ها را کشف کردم . همه‌شان را : منوچهر و توکا و مانا . پدر را به لطف کتابخانه پدرم و پسران را با کیهان‌کاریکاتور. کیفم از زندگی، سر دو ماهی بود که مجله در می آمد. کار این دو را می دیدم ، مدتها نگاهشان می‌کردم و تا دو ماه بعد به همان آدم های معدودی که احساس می‌کردم خودی‌اند نشان می دادم.

سال 79 بود. جوانکی بودم با مضحک قلمی‌های به‌دست و تازه وارد در متروپولیسی به اسم تهران.
در خانه‌کاریکاتور تصادفاً توکا نیستانی را دیدم . همه جربزه ام را جمع کردم و کاغذ پاره‌هام را بردم ببنید. نگاهی کرد. بعد گفت فردا بیا دفتر "توانا". خدا می داند آن شب زمستانی چطور گذشت.
رفتم. کارهام را دید. خوشش‌آمد. می خواستم بروم خوابگاه او هم تا میدان فاطمی می‌آمد. در شرف ذوق مرگ شدن سوار پرایدش شدم. در راه درباره یونگ و مارکس و کاستاندا و متالیکا صحبت کردیم.

پنج زمستان بعد آن جوانک کاریکاتوریست دیگر کاریکاتور نمی‌کشید. روزنامه‌نگاری بود که می‌خواست برای چلچراغ یک پرونده ویژه کمیک در‌بیاورد.باید کاریکاتوریست محبوبش آنجا چیزی می‌نوشت.
زنگ زدم به توکا و موضوع را گفتم . موافقت کرد برای نوشتن. مطمئن نبودم بنویسد. نوشت.زودتر از زمانی که انتظار داشتم.یادداشتش از سر بی‌حوصلگی یا دوردربایستی با چلچراغ نبود. خیلی تر و تازه و فرز و موجز.

حالا بعد این مدت...امروز کاریکاتوریست محبوبم برایم کامنت گذاشته.
تصور کنید! هنرمند محبوبتان برایتان کامنت بگذارد. در حالی که چند سال پیش اصلاً نمی‌دانستید کامنت چیست که هنرمند محبوبی بخواهد آن را بگذارد یا بردارد!

خوب این طوری است دیگر ... بعضی آرزوهای آدم آنقدر آرام و یواش جامه عمل می‌پوشانند که فکر می‌کنید طلبتان بوده از زندگی . یادتان می‌رود  این زندگی متاسفانه چیزی بدهکارتان نیست. و وقتی چیزی از این دست بیابید، حق است که کمی یاد گذشته کنید،از ورای گند روزمرگی به غنیمت‌تان نگاه کنید و بفهمید که آدم‌های حسابی به این جور چیزهای می گویند خوشبختی.

۱۰ نظر:

 1. سلام سروش جان:
  آره درسته.ولی بعضی از ارزوهای آدم اگه زود برآورده شه حس وحال و هیجانش کمتره .درسته؟وقتی خیلی خوشحال میشی که بعداز خیلی تلاش جایی که انتظارش رو نداری به اون چیزی که میخوای برسی.امیدوارم که به همه ی آرزوهات برسی.سلام به استاد برسون.خیلی مخلصیم.

  پاسخحذف
 2. سلام خواب خان
  حال شما؟
  از نیستانی ها گفتید ...
  راستی مازیار شان را هم کشف کرده اید؟
  اینجا که من هستم (کرمان) زیاد میبینمش...
  اما خوب ...این می شود برادر زاده ی منوچهر خان...اما نه مثل عمویش...
  یک مجموعه شعر هم دارد به اسم "پاشیلی ها".

  پاسخحذف
 3. سلام با اجازه بهتون لینک داده م

  پاسخحذف
 4. و چقدر اينجور احساس خوشبختي ها مزه مي دهد، طعم گسش مي ماند زير دندان آدم.
  و چقدر ديريابند و به قول شما غنيمت هاي زندگي.

  پاسخحذف
 5. نوشته های شما رو توی 40چراغ میخوندم. اینجا صمیمی تر مینویسید .موفق باشید.

  پاسخحذف
 6. اتفاقی به این وبلاگ رسیدم همه چیز خوب بود.
  روزگارتان آبی باد.

  پاسخحذف
 7. آقا مخلصیم ما شاگردی می کنیم

  پاسخحذف
 8. این جور خوشبختی ها، این جور پیدا کردن ها، تنها خوبی اینجا هستند. نزدیک کردنت به آدم هایی که هیچ فکر نمی کنی روزی به آنها نزدیک شوی.

  پاسخحذف
 9. سلام
  واقعا که بعضی ارزوها چقدر اروم براورده میشن
  هر لحظه غنیمته که متاسفانه قدرشو نمیدونیم

  پاسخحذف
 10. درک میکنم.
  نوزده شهریور پارسال هم چنین اتفاقی برای من افتاد. (بدون شوخی)

  پاسخحذف