۱۳۸۶ تیر ۲۷, چهارشنبه

چرا ایلنا معصوم نیست؟

می گفتند ايلنا ، فيلتر شد.
واکنش سريع کسي که از وقايع داخلي اين خبرگزاري بي‌خبر است احتمالاً احساس تاسف است از اين که تريبون کارگران ايران از آنها گرفته شده.
متاسفانه حقيقت جز اين است.
آنچه مي‌آيد يک گزارش سرد اما مقرون به حقيقت از وقايع داخلي ايلنا ست.
اگر حوصله اين جور گزارش‌ها را نداريد، به دانستن فضاي کار حقيقي خبرنگاران علاقه‌مند نيستيد يا ترجيح مي‌دهيد حرف‌هاي مديران اين خبرگزاري را باور کنيد ...آن را نخوانيد لطفاً:

امروز مديران ايلنا ، وانمود مي‌کنند که شکايات کارفرمايان و احياناً وزارت کار دولت احمدي نژاد باعث مشکلات کنوني آن است.
آنان هيچ اشاره‌اي  به  اخراج‌هاي فله اي خبرنگاران که خبرگزاري را در معرض دهها پرونده مفتوح اخراج غيرقانوني قرار داده است نمي‌کنند.
در مقام کسي که از نزديک در معرض وقايع داخلي ايلنا بوده‌ام لازم است درباره چيزهايي توضيح دهم:
همسرم ، مهرناز مصباح از دی ۸۲ به عنوان مترجم سرويس ادب و هنر ايلنا با اين خبرگزاري همکاري کرد.
به اعتراف  همکاران رسانه‌اي و خود مديران ايلنا ،‌ و بر مبني ميزان علاقه روزنامه‌ها به درج اخبار خارجي اين سرويس ، او يکي از فعال‌ترين و منظم ترين خبرنگاران اين خبرگزاري بود.
چنانکه در طول بحران‌هاي گاه و بي‌گاهي که در اثر تعويض مدام دبير سرويس فرهنگي اين خبرگزاري رخ مي‌داد ، اين سرويس تنها با 10 الي 15 خبر خارجي روزانه‌‌ -که تنها محصول کار مهرناز بود -آپ ديت مي‌شد.
هر چند او با خبرگزاري قرارداد مکتوب داشت و هر ماه برايش فيش حقوقي رد مي‌شد اما در طول اين ساليان خبرگزاري از بيمه نمودن او - و اغلب همکارانش - سرباز مي‌زد.
پروژه آشنا و فرسايشي " هفته آينده " و " از سر ماه " و " نيمه دوم سال " و ..  که 3 سال و نیم  تمام طول کشيد باعث شد زمستان سال گذشته  مهرناز رسماً مدير خبرگزاري را به شکايت تهديد کند.

فضاي خاله زنکانه‌ خبرگزاري باعث شد او يک ماه اول سال جديد را  ترجيح بدهد از خانه کار کند. با همان روزی 10 - 15 خبر و اینترنت به خرج خودش .خبرهاي مدام از فساد مالي برخي نيروهاي حوزه اقتصادي و کارگري که با دريافت رشوه در مورد انعکاس يا مسکوت گذاشتن برخي اخبار تصميم مي‌گرفتند اين قضيه را تشديد مي‌کرد.
30 فروردين  امسال و دقيقاً يک روز قبل از اعزام من به سربازي خبر دادند که سرويس فرهنگي ايلنا منحل خواهد شد و نيروهايش مي‌توانند ديگر تشريف نياورند.به همين سادگي.
آقاي حيدري ، مدير عامل ايلنا با ابراز تاسف اعلام کرد از ساعت 12 شب لينک اين سرويس برداشته خواهد شد. مهرناز و سه نفر ديگر از همکاران قديمي اين سرويس رسماً اخراج شدند بدون دريافت سنوات ، اخطار قبلي ، يک روز سابقه بيمه و حتي دليل قابل قبول.
ساعت 12 آن شب و شبهاي بعد لينک اين سرويس باقي ماند. ايلنا نوروز  سال قبل نيز طي اقدامي غريب 40 نفر از نيروهايش را مشمول تعديل قرار داد. کساني که امروز در دنياي مطبوعات قلم مي‌زنند و بسياري شان اسم و رسمي دارند.
باري،  اخراجي ها شکايت کردند. در اولين جلسه دادگاه مهرناز نماينده خبرگزاري حاضر نشد. دادگاه ايلنا را  به پرداخت ۳۳۰ هزار تومان (بخاطر يک ماه تعليق غير قانوني) ، پرداخت حق بيمه و بازگشت به کار مهرناز محکوم کرد.
نماينده حقوقي ايلنا از مهرناز خواست از خير بازگشت به کار و بيمه بگذرد و با ۳۳۰ هزار تومان قرار تصفيه را امضا کند. او امضا نکرد . پرونده به شوراي حل اختلاف مرجوع شد. در جلسه دوم نماينده تازه استخدام شده ايلنا ،  مدعي و بي خبر از همه جا در جلسه حاضر شد .  ادعا کرد ، مهرناز مصباح نيرويي بوده که اي.."گه گاهي" برايشان خبري با فکس  مي‌رسانده ! او حتي نمي دانست در دو ماه اخير مهرناز خبرهايش را فکس نمي‌کند ...با ميل مي‌فرستد.
تا چند روز ديگر منتظر راي شوراي حل اختلاف هستيم .موازي با پرونده شکايت مهرناز ، پرونده مريم آموسي (خبرنگار ادبي ) و تعدادي ديگر از همکارانش در جريان است.

شايد بگوييد تاثرات شخصي در آنچه نوشتم نقش داشته. بله که داشته. در زندگي همه کارگراني که غير قانوني اخراج مي‌شوند، همه خبرنگاراني که امنيت شغلي ندارند، نقش دارد. فرقش اين است که اين مشت نمونه خروار را از نزديک تجربه کردم. در مورد قضيه فساد مالي -هر چند اگر مطمئن باشم - نمي توانم مته به خشخاش بگذارم. مدرکي ندارم. داستين هافمن و رابرت ردفورد نيستم ، در واشنگتن پست هم کار نمي‌کنم.آنچه گفتم دغدغه معاش يک ژورناليست معمولي است ، مثل دغدغه معاش دهها همکار ديگر. که سعي مي کنند تميز و جدي و معصوم بمانند و از اين که مورد بهره‌کشي ظالمانه يا بي کاري غير عادلانه قرار بگيرند خشمگين مي‌شوند. خصوصاً که طرف ظالم خيلي خونسرد و با ظاهري موجه  بگردد و دروغ بگويد و خودش را قرباني معصوم قصه جلوه دهد.
همين قدر بس است که اگر جايي بوديد و کسي صحبت اين را پيش کشيد که "بله ، دولت ايلنا را هم بست و الخ " بگوييد: خب..مي‌داني شايد قصه جور ديگري باشد.

پیشتر : وبلاگ اخراجی های پارسال ایلنا

۷ نظر:

 1. من هر روز به وب شما سرکی می کشم فضولی نباشه از قلمت خوشم آمده، امیدوام موفق باشی از اینکه منو راهنمایی کردی سپاسگذارم.

  پاسخحذف
 2. این مشکلی است که همه ما به نوعی (بهتر یا بدتر) با آن دست به گریبانیم. دستمان هم به هیچ جا بند نیست و اگر اندکی آسایش و ثبات بخواهیم نمی توانیم به دستش بیاوریم. حکایت روزنامه نگاران حکایتکارگران بدون بیمه و بدون پشتوانه شغلی است که کار می کنند و بی کار می شوند و هیچ وقت رنگ آرامش را نمی بینند.
  با این همه کسانی را می شناسم که این کار را رها کرده اند و دنبال یک کار آبرومندانه تر رفته اند اما دلشان هنوز برای همین خرابه ای که ما در آن کار می کنیم پر می زند. نمی دانم این لامذهب چه دارد که ولش نمی کنیم!

  پاسخحذف
 3. تصورش رو هم نمی کردم که داستان از این قرار باشه!!

  پاسخحذف
 4. چی بگم سروش کثافت از سر و کولمون بالا می ره و حرفمون مونده برای خودمون. حرف ایلنا نیست همه جا همین کثافته... کمتر بیشتر

  پاسخحذف
 5. عجب شلم و شوربایی بوده تو ایلنا....خیلی خوبه که روشنگری می کنی...چون ملت با احمدی نژاد بدن...همه کار های بد به اسم اون تموم میشه و همه قبول می کنن

  پاسخحذف
 6. [...] تلاشم را می‌کنم. سر پرونده شکایت مهرناز از وزارت کار ( + + ) عملاً دیدم خیلی از امکانات قضایی ایران معطل است. چون [...]

  پاسخحذف