۱۳۹۰ شهریور ۱۰, پنجشنبه

هفده میلیون نفری که زنده ماندند

1 بچه‌ها معنی آهنگ‌ها را بو می‌کشند. یادم هست وقتی مادرم از خودش بیرون می‌جست و برای خودش ورزش می‌کرد، خاله‌ام دلشکسته‌ از عشق نوجوانانه‌ای بود یا دایی‌ام کاری را خراب کرده بود، همیشه آهنگی پشت و پناه خاندان ما بود.صدای زنی بود که تقریبن جیغ می‌کشید. انگلیسی می‌خواند اما از حرفش بوی این می‌آمد که می‌خواهد دهن جهان را سرویس کند. شام خوشمزه مادر بعد ورزش و بوتیک‌گردی عصر خاله‌ام نشانم داد این باید آهنگی درباره زنده ماندن باشد.

2 مایه تسلی خانواده ما  زنی بود به اسم گلوریا گینور و ترانه‌ای که می‌خواند به اسم I Will Survive (+)

3 ظاهر قصه این طوری‌ست که انگار کسی ترک‌اش کرده و حالا بعد شبهای دراز گریه به این نتیجه رسیده که هوای خودش را داشته باشد. که زنده خواهد ماند.

ولی آدم باید ساده باشد که فکر کند  قضیه منحصر به تنهاماندگان است. I will survive درباره انفجار لیبیدو‌ست. درباره شور زندگی. رقص زوربا و نعره‌های جانانه پاپیون وقتی  روی تخته‌پاره در اقیانوس ول می‌چرخد. درباره انگشت میانی نشان دادن به بدبختی‌های بی‌پایانی‌ست که قرن‌هاست روح آدمیزادان را در گله‌های بزرگ به کارمند بایگانی بدل می‌کند.

4 نسخه اصلی ویدئوی گینور 16,854,616 نفر بازدیدکننده داشته طی این چهار سال. این هفده میلیون نفر خانواده مایند. آنها هم در شب یا صبحی ویژه به این نتیجه رسیده‌اند که زنده خواهند ماند. رفته‌اند برای خودشان پیراهن یا گوشواره نو خریده‌اند و عصری رفته‌اند در خیابان مردم را تماشا کرده‌اند.

5 معلوم نیست قرار بود ما اینجوری از آب درآییم یا چنان که عالمان امروز می‌گویند از سر اتفاق و تصادف این طور شدیم. سلسله جهش‌های کوچک و تکامل بیلیون ساله ما را از نیای تک‌سلولی‌مان رساند به اینجا که برای حیات شاخ و شانه بکشیم.

6 حالا این نسخه اجرای جدیدتر و زنده خانم گینور را ببینید. غلام ثانیه پنجاه آنم. جایی که زن میانسال سیاه‌پوست چاق با اعتماد به نفس و غرور  مکث می‌کند و پشت انگشتی به بینی‌اش می‌کشد و می‌گذارد ما هم پشت سرش راه بیفتیم که: " هی روزگار...خوشت بیاید یا نه ، ما گنده لات‌ایم. زنده می‌مانیم."

7 از نتیجه کنکورتان دلگیرید؟ از شغلتان؟ یا بازی روزگار؟ مثل آن هفده میلیون نفر دیگر آن قدر این جواهر را بشنوید که حرارت از درونتان بیرون بریزد. به قدری که کس دیگری را هم گرم کند. زنده نگه دارد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر